Başarılı SEO Uygulaması Nasıl Yapılır?

Başarılı SEO Nedir? Başarılı SEO Nedir? Smartien

SMARTIEN için başarılı SEO tanımı,web sitenizi arama motorlarında site linklerini riske atmadan, sürekli ve kalıcı şekilde sadece umduğunuz değil, beklentilerinizin ötesindeki kelime ve kelime gruplarında da arama motorlarında yükselmeyi sağlayan, doğru yapılması için barındırdığı kriterler sebebi ile sizi sosyal medyada da tanıtan, firmanızın iş potansiyelini sürekli müşteriye çeviren çalışmaların tümüdür.

Arama motorları algoritmalarının ortaya çıkışı ile başlayan SEO çalışmaları, web sitesi sahiplerinin yüksek beklentisi ile giderek daha da popüler olmuştur. Beklentilerin büyüklüğü sebebi ile de uygulayıcıları  tarafından da sıklıkla istismar edilen bir konu olmuştur.

İlk baştaki tanımımıza göre eksik olarak, bilinen SEO tanımı, en başta Google arama motoru olmak üzere, arama motorlarında web sitesi sahiplerince talep edilen kelime ve kelime gruplarında, web sitelerini üst sıralara taşıma işi olarak bilinmektedir.

Bu çalışmada web sitesinin arama motorlarının istediği büyük ve küçük kriterlerin birer birer yerine getirilmesi gerekmektedir.

Hızlı sonuç almak için, uygulayıcılar web sitesine backlink sağlama ve DNS yönlendirmesi ile farklı IP leden bağlanma gibi uygulamalar ile sıklıkla web siteleri arama motorlarlarında yükseltmeyi denemektedirler. Ancak bu uygulamalar arama motorlarının kontrol algoritmalarına takıldığından doğru yapılmadığında web sitenizi dolayısı ile işinize çok zararlar verecek bir uygulama olur.

İlk ortaya çıktığında Google, bir sitenin arama sıralamasını belirlemede, diğer web sitelerinin bu siteye olan bağlantı sayı ve kalitesi üzerinden ölçüm almaktaydı. Neredeyse tüm arama sıralaması temeli bu fikre dayanmaktaydı. Yıllar içinde web tasarımcıları, sunucu ve barındırma hizmeti vereneler bunu bir açık olarak kullanmaya başladılar. Ellerinin altında olan veya buldukları sitelere arama motorlarında yükselmesini umdukları sitenin linklerini bırakmaya başladılar. Böylece o web sitesi bir çok diğer web sitesi ile ilintiliymiş gibi bir yanılsama yaratabiliyorlardı.

Bu yönteme backlink havuzları oluşturma ismi verildi.

Ancak ilerleyen yıllarda bu arama motorlarının kontrol algoritmalarınca çok çok sınırlanmaya, hassas yapılmadığında web sitesinin arama motorundan kaldırılmasına kadar varan ciddi yaptırımlara maruz kaldı.

Bir çok SEO uygulayıcı firma, özellikle gold, platin paketler adı altında bu çalışmalara devam etmekte, kaliteli backlink vaadleri vermektedir.

Öncelikle artık Google arama sıralarını belirlerken artık bir çok başka kriteri önceliğe almıştır. Backlink havuzları artık çok verimli bir uygulama değildir. Ancak bir çok site, yeni SEO kurallarını doğru yerine getirmediği için halen etkili olmaya devam etmektedir. Ama tekrar vurgularsak yanlış uygulandığında çok tehlikeli bir çalışmadır.

Yine SEO uygulayıcıları tarafından tercih edilen diğer tehlikeli yöntem olan, DNS değiştirmesi ile siteye farklı IP lerden bağlanılıyor göstererek sitenin kullanıcı hitini yükseltme çalışması da yine arama motorları algoritmalarınca algılanmakta, ancak siteye verilen hoşgörü zamanı için de SEO uygulayıcıları tarafından istismar edilmektedir.

Bu iki çalışmanın uygulanması ile arama motorları önce uygulayan siteye bir hoşgörü zamanı tanırlar. Ardından uyarırlar, hala devam edilirse de önce sitenin arama motorlarında ilerlemesini durdurur, hala da devam ederse linkleri kaldırmaya kadar yaptırımları ağırlaştırırlar.

İşte bu yanlış çalışmayı uygulayanlarda bu hoşgörü zamanı içinde web sitesi sahiplerinde yüksek bedeller talep ederler. Arama motorları içinde hızlı bir şekilde yükselen web sitelerini gören site sahipleri de verdikleri paranın karşılığını aldıklarını düşündüklerinden şüphelenmeden para vermeye devam ederler. Bu noktada yanlışı uygulamakta ısrar edenler ya aldıkları miktarı arttırarak site sahibini uzaklaştırırlar ya da açgözlülüklerinin kurbanı olarak siteyi arama motorlarında kaybederler.

Her durumda 2-3 aylık bu sanal yükselme başarısızlığa mahkum olmaktadır.

Peki doğru SEO uygulaması nedir?

Ana kriterler aslında açıkça yazılmıştır. Temel olarak doğru altyapılı bir web sitesi oluşturulur. Doğru altyapı şudur. Linkler açık, içerisinde kodlarda olmayan, makale başlıkları h1, h2 tabiri edilen tanıtıcı kodlara sahip, resimler dahi isimlendirilmiş, yeni rich snipet denen anahtar kelime metodları yazılmış, bu şekilde yaklaşık 150’nin üstünde arama motoru kriterini sağlayan  bir web sitesi oluşturulur.

Ardından Site haritaları dediğimiz link haritalarının muntazam ve en az günlük olarak arama motorlarının “webmastertool” dediğimiz yapılarına kayıtlarının yapılması işlemi yapılır.

En yoğun kullanılan arama motoru Google olduğu için, mutlaka firmanızın ve webin Google Benim İşletmem ( Mybusiness ) kaydı yapılır.

Site içeriğini oluşturan yazısal ve görsel içerik mümkün olduğunda özgün olarak yazılmalıdır. Yani satır dahi başka sitelerden kopyalanmadan yazılmış makaleler çok makbuldür. Özgün içeriğin arama motoru optimizasyonunda muazzam etkisi bulunmaktadır. Ancak bu da SEO uygulayıcıları tarafından fark edildiği için suistimale çok açıktır. Özellikle Google çok sıklıkla başvurulan baştan savma yazıların doldurulduğu siteleri de hoş karşılamaz.

Eğer edebi dili iyi olmayan ve konudan uzak veya doldurma yazılar yazarak arama motorlarında yükselmeyi umuyorsanız baştan vazgeçin deriz.

Ve diğer site dışı kriterlere gelecek olursak.

Artık arama motorları sosyal medyayı neredeyse bire bir takip eden ve bunu kriter yapan algoritma sistemleri geliştirmiştir. Yani sosyal medyadaki siteniz hakkında yapılan yorumlar, paylaşımlar, beğeni sayılarınız, arama motorları için de yükselmenin anahtarı olmuştur.

Tüm sosyal medya bağlantılarınız ile site bağlantılarınız tam yapılmalı, sadece Facebook değil, diğer sosyal medya siteleri de aktif olarak kullanılmalıdır.

İşte tüm bu çalışmalar gerçek ve belirsiz olmayan yükselmeyi garantileyen SEO çalışmasıdır. Zordur, günlük site ile sosyal medya ile uğraş gerektirir. Ve her gün rekabetin çoğalması ve arama motorlarının daha da zorlu kriterler getirmesi ile daha da zorlaşan bir çalışmadır.

SMARTIEN olarak biz zoru tercih etmekteyiz. Bu zor olan SEO çalışması ile sadece siteniz arama motorlarına uygun hale gelmemektedir. Tüm sosyal medyada da tanıtıldığı için web siteniz elbette ki firmanız iş potansiyelini süratle aktif müşteriye çevirmektedir.

Başarılı SEO aslında sadece arama motorlarında yükselmeyi garanti etmez, direkt müşteriyi getirir. Doğru uygulanır ise bu çalışmalar ona ödediğiniz miktarı defalarca defalarca kazanır, işinizi ve sizi çok farklı bir seviyeye taşır.

SEO ve bunu sağlayan yukarıda bahsettiğimiz çalışmalar olmadan yapılacak web siteleri sadece eş dost için bir kartvizitten ibaret olacaktır.

SMARTIEN, başarılı SEO yapmaktadır. Referanslarımız için bize ulaşın.

Okunma 2279 defa