Bilişim Dünyasının “Yok Artık” Gerçekleri

 Bilişim Dünyası için “Yok Artık” Diyeceğiniz Bilgiler Bilişim Dünyası için “Yok Artık” Diyeceğiniz Bilgiler Smartien

Çoğu zaman önümüzden şerit şerit doğrular geçse dahi hayat rutinimizi değiştirmiyoruz.

Çünkü insan kendi düzeni üzerinde tekrar düşünmesini isteyen her konuyu baştan ret etme üzerine bir eğilim geliştirmiştir.

Kimse yanlış yaşadığını düşündürecek soruları ve cevaplarını okumayı sevmez. Çünkü o yanlış rutini değiştiremez ise kalan günlerini artık sevmediğini farkında olduğu bu rutinin içinde yaşayacaktır.

İnkar. Ucu bize dayanan olaylara ilk tepkimiz.

Bir Örnek;

 “Kutuplar eriyor, sular yükselecek, ozon tabakası şöyle, fakat şu…”

“Yok hiç hoş değil…Ben zaten deodorant bile kullanmıyorum. “

Ama 2800 motor jeep kullanıyorsun ???

“Evet ama o başka…”

Aslında ne kadar çok evrensel doğrudan bahsederseniz o kadar yalnız kalırsınız. Hatta bazen cümle bitmeden sizi orada bırakırlar…

Yine de insan herkes aksini iddia etse de tecrübe ile yaşadığı ve gördüğü evrensel bildiği doğrulara ters olan yanlışları söyler. Çünkü bu genlerimize kazınmış bir alt bilinçtir. Kimi buna ben dilimi tutamıyorum işte der, kimi de buna sadece “vicdan” der.

Bence insanı daha insan yapan, kendi menfaatine ters gelse de doğruyu söyleyebilme özelliği.

Bende senelerce uğraştığım için bilişim ile ilgili sizi tekrar düşündürecek “Yok Artık” bilgilerimi paylaşmak istiyorum. Bu yazıların devamı gelecek, umarım beğenirsiniz.

  • Yanlış bilinen; Bilgisayar virüslerini canı sıkılan yazılımcılar yazıyor.

Hadi biraz oraya buraya töhmet atalım.

Neden bu kadar çok bilgisayar virüsü var? Çeşit çeşit boy boy. O kadar iyi yazılımcı, sistemleri aşabilecek bir kabiliyet, neden ileride para kazanıp kazanmayacağı belli olmayan illegal bir işe bu kadar zaman ayırır? Ve neden bu virüsler binlerce kişinin çalışıp ürettiği bir sistemi rahatça aşabiliyor?

Elbette bu virüs yazılımcılarına, anti virüs firmaları da ödeme yapmıyorsa ???

Kanıt mı? Bazı çok bilindik anti virüs firmaları daha 12 saat önce keşfedildiği söylenen virüsler için web sitelerinde 20 sayfalık teknik doküman koyabiliyorlar.

Eğer 12 saat içinde,  20 sayfa bilmediği bir virüsü teknik teknik detaylı inceleyip, testlerini yapıp dokümanı da hazırlayabilecek kabiliyette bir anti virüs firması varsa hala niye anti virüs işi ile uğraşıyorlar ki diye düşünürüm. İnsan elinin altındaki bu hız ve kabiliyet ile dünyayı ele geçirir.

Şimdi tekrar soralım bu virüsleri kim yazıyor???

  • Yanlış bilinen; Lisanslı Anti virüs aldım artık tamamen güvendeyim.

Hayır değilsiniz. O Anti virüse güvenip o siteye bu siteye dalmayın. Öncelikle kullandığınız işletim sistemi de son versiyon veya güncellemeleri de yapılmış olmalıdır.

Bu yeterli mi hala yetersizdir. Bir çok virüs programı malware denen virüsümsü yazılıma önlem alamamaktadır.

Sürekli işlemciyi yoran ama virüs gibi davranmayan, genelde size olmadık reklamları göstermek için yazılmış bir türlü ölmeyen grip virüsü gibi bela yazılımlardır.

Internet’e bağlı iken aktif olduklarından virüs programları bulsa dahi silmeden geçerler.

Spyhunter veya Antimalwarebytes gibi direkt malware yazılımları için geliştirilmiş yazılımlar ile ve özellikle vurgulayarak yazıyorum bilgisayarınız internete bağlı değilken tarama yaptırarak varsa temizleyip ardından da bu programları sürekli aktif çalıştırarak kurtulabilirsiniz. Bilgisayarınız hızlanacak inanın.

  • Yanlış bilinen; Özel yazılım web sitesi yazılımları en iyisidir.

Onca kodlama, bunu biz yazdık başka yerde bulamazsınız reklam kampanyaları fakat web içerik yönetim yazılımları için söylenecek tek gerçek şudur; bedava olarak çekirdek yapısını indirilen ve kurulan, Drupal, Joomla, Wordpress tüm özel web yazılımlarından daha iyi çalışır. CIA ve Beyaz Sarayın bile web siteleri Drupaldır. E-Bay joomla kullanır. CNN, wordpress kullanır. İnanmayan drupal.com a, joomla.org'a, wordpress.org'a baksın. Drupal, Joomla ve Wordpress dünyanın %80 web sitesinde kullanılır.

Ancak bu açık kaynak kodlu yazılımlar hakkındaki temel yanılgı ise; bu sistemlerin sadece çekirdek yazılımları bedavadır. Tam olarak kullanmak istediğinizde maliyet isteğinize göre artmaktadır.

Fakat genel şartlar altında, yine de, web sitelerinden beklentiler arttığı için özel yazılım web yazılımları bu açık kaynak kodlu yazılımlar kadar iyi çözümler sunamaz oldular.

Özetle özel yazılım web yazılımları kullanmak son bir kaç senedir hiç akıllıca değildir.

  • Yanlış bilinen; Google harika bir arama motorudur.

Hayır, Google harika bir arama motoru değildir. Elimizde ondan daha iyisi olmadığı için kullandığımız bir sistemdir. Aslında algoritması baştan hatalı doğmuştur. Bir bilgisayar network algoritmasının kötü bir kopyası olarak hayata geldiği için halen istediğiniz gibi manipüle edilen arama sıralama sayfaları vardır. Hatalarını görmelerine rağmen ve isterlerse bu hataları giderebilecekken neden yapmadıkları ise tamamen ticari bir konudur.

Tek örnek ile bu hipotezi kanıtlayabiliriz. Eğer saf doğruyu veren günler içinde değişmeyecek arama sayfaları olsa idi, o siteye kaç defa bakardınız. Şöyle açıklayalım. Yıllık vergi rekortmenleri listesi bir sene içinde kaç kere değişiyor. Hiç. Ama neden en iyi restoran diye bir arama yaptırdığınızda 5 metrekarelik yarım ekmekçi bir köfteci en iyi restoranların önünde gelebiliyor. Ertesi ay ise tamamen başka biri listenin başında olabiliyor?

Restoranların müşteri sayısı, kalitesi bir inip çıkmıyorsa neden Google listeleri sürekli değişik sonuçlar veriyor.

Aslında kim reklam için daha çok para verirse veya kim SEO çalışmasını daha iyi yaparsa (Yani yine birilerine para verirse) o Google’da ön sıralarda çıkıyorsa o zaman Google’a ve diğer arama motorlarına doğru bir arama motoru demek hiç “doğru” olmaz.

Bu konuyu makalelerimiz içinde defalarca değindim. Detaylar için diğer makalelerimizi inceleyebilirsiniz.

Elbet bu fikirlere katılan ve katılmayanlar olacak. Ancak denerseniz, okursanız, kanıtsız bir şey yazmadığımı göreceksiniz.

Yeni bir “Yok Artık” yazısında görüşmek dileğiyle…

Okunma 1951 defa