Doğru SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Çalışması Nedir? Nereden Başlamak Gerekir? SEO Çalışması Nedir? Nereden Başlamak Gerekir? Smartien

Önce SEO çalışmasının ne olduğunu anlamanız için bazı örnekler, benzetme, metafor ve tasvirlerden yararlanalım. Her tasvir %100 hedefi bulmayacak ve kesinlik içermiyor. Ama konuyu anlamanız için uygun olacağınız düşünüyoruz.

SEO ( Search Engine Optimization ) yani arama motoru optimizasyon çalışması ne için gereklidir?

Burada arama motoru diye bahsedeceğimiz arama motoru aslında Google. Bu şekilde bahsetmek hem daha kolay hem yapılan SEO çalışması diğer arama motorlarını da yaklaşık aynı şekilde etkilemektedir.
Bilinmesi gereken önemli rakam önce şu;
Ticaretin dolaylı veya dolaysız %80’i bir şekilde internet üzerinden geçmektedir.
Ve Google’da sektörünüz ile ilgili arama kelimelerinde ilk sayfalarda olmak, gerçek hayattaki “MÜŞTERİ SAYINIZI” katlayarak etkileyen çok büyük bir başarıdır. Bu başarı, her gün insanların internete ve Google’a olan bağımlığı artıkça da hiçbir yüz yüze satış danışmanının ve başka reklam kanallarının yapamayacağı oranda bir firmanın ekonomik kaderinde etkili olmaktadır. Araştırmaların gösterdiği net sonuç, SEO çalışmasını göz ardı eden tüm firmalar, SEO çalışmasını göz ardı etmeyen firmalar tarafından hem ciro hem üretim kesinlikle geçilmektedir.

Ve Doğru Bilinen Yanlış;
Google Sanılanın Aksine Doğru Sonuçlardan Ziyade Hakedilmiş Sonuçları Kullanıcılara Gösterir. Bu Ne Demektir?

Doğru Sonuç ile Hakedilmiş Sonuç Arasındaki Fark Nedir?

Örnekleyelim, Google a “Dünya mı Güneşin Etrafında, Güneş mi Dünyanın Etrafında Dönmektedir?” aramasını yaptırdığımızı farz edelim. Beklene doğru sonuç, “Dünyanın Güneşin Etrafında Döndüğü” sonucudur. Google’da da bu konu ile ilgili arama yaptığınızda da bu sonucu ilk sırada görmeyi beklersiniz.
Ama bir web sitesi Google’ın arama sonuçlarında yer almak için belirlediği direkt açıkladığı veya diğer kişiler ve firmalarca tespit edilmiş kriterleri çok iyi şekilde uygular ve diğer internet kullanıcıları tarafından da bilinen, güvenilen ve yaygın bir web sitesi ise bu web sitesinde yazan, “Güneş Dünya’nın Etrafında Dönmektedir” sonucunu, beklediğiniz ve teoride doğru kabul edilen sonuç yerine ilk sırada görmeniz mümkündür.
Not: Bu soruya da cevapta ilk sırada çıkan site, beklentide olduğu gibi wikipeida değil, “www.kizlarsoruyor.com” ve bir çok ilk sırada çıkan sitede de soruya yapılan aramaya başka başka cevapta vermiş durumda.

Daha da özetleyelim.

Google da Google’ın arama sonuçlarını göstermek için belirlediği kriterleri tam uygulayarak, web sitenizin linklerini, arama sonuç sıralamalarına, hatta istediğiniz sonuç sırasına koymak, teoride mümkündür.

Google web sitelerini yarıştırma prensipli çalışma anlayışına sahiptir.

Yani Google bir doğruluk makinesi değildir. Hangi “arama sorgusuna veya kelimesine” hangi web sitesi daha uygun kriterler ile cevap verirse o web sitesinin linklerini arama sıralamasında önde getirmektedir.

Bu durumda “Doğru SEO Çalışması” ile diğer firmaları arama sıralamalarında geçer ve firmanızın cirosunu rahatlıkla katlayarak arttırırsınız.

Daha açıklayıcı olması açısından;

Google özellikle hizmet üreten ve satan her firma için bir “Lig Fikstürü”dür. Buradaki kullanıcıların merak edip aradığı arama kelime ve kelime öbeklerini de “Ligler” olarak görebilirsiniz.
Firmaların web sitelerini de “Ligdeki Takımlar” olarak düşünebilirsiniz.
Örneğin bir yemek üreticisi iseniz, sadece “Yemek” kelimesi sizin için Süper Lig’tir. “Et Yemekleri” o ligin bir alt ligidir.
“Yemek üreticisi” bir ise anlam ve arama isteği değiştiği için bambaşka farklı bir ligtir. Ama “İzmir yemek üreticisi” ise yine bu ligin bir alt ligidir.
Bu örnekler anlaşıldı ise; devam edelim, şunu da belirtelim.
Bu bir web sitesi ile bir çok lige de isteyerek veya istemeyerek katıldığınız anlamı da taşır.
Bu bütün arama kelimeleri için farklılaşan ve oluşan liglerde başarılı olmak için firmanızın web sitesinin başkanı veya teknik direktörü olmalı ve her arama kelimesi için uygun taktik ve teknik çalışmayı web siteniz için yaptırmalısınız. Elbette internette bilinirliğinizi de arttırmalısınız. Bu bir nevi taraftar kazanmaktır. Ne kadar çok taraftar o kadar çok arama sıralaması yükselmesi demektir. Sosyal medya da firmayı tanıtmak bu açıdan da Google arama sıralarında yükselme anlamı taşımaktadır.

Sonuçta arama kelimeleri için yapılan ve arama sonuç sayfalarında dahi iyi yerlere gelmek için yapılan taktiklerin, teknik çalışmaların ve sosyal medya reklamlarının hepsine SEO çalışması demekteyiz.

Bir web sitesine uygun SEO çalışması ile isterseniz Google’da sadece tek bir ligi hedeflersiniz ya da bir çok arama kelimesinde de başarılı olmayı tercih edersiniz. Elbette ki ikinci yöntem size daha çok müşteri kazandıracaktır.

Özellikle Türkiye’de bu işin başlarında olduğumuzdan veya çok yanlış ve hileli SEO taktikleri uygulandığından bir çok firmanın sitesi arama sonuçlarından hiç uğraşmadan dahi olabileceği arama sonuç sayfalarında çok çok gerilerde gelmektedir.

SEO çalışması mucizevi, bilinmeyen veya sihirli yöntemler değildir. Yoğun bilgi içerdiğinden bir çok kişiye anlaşılmaz gelir. Bu sebeple bir şey yaptı site yükseldi gibi tecrübeler duyarsınız. Aslında SEO çalışması bir anda web sitenizi Google’da istediğiniz anahtar kelimelerde yükseltmez ama yanlış SEO yöntemleri belirlerseniz sizi bir anda Google dan düşürebilir. SEo çalışması hileye kaçmadan doğru uygulanırsa da uygun şekilde ve hiç düşünmediğiniz kazançlar ile yükseltir. Bunu zaten Google’da teşvik etmektedir. SEO çalışmaları, Google matematiksel arama algoritmalarına karşı yapılan mühendislik yazılımları ve mantıksal taktikler bütünüdür. O yüzden çalışmaların ilk olarak yazılımsal yöntemleri içermesi gerekir.

İlk yapmanız gereken, web sitenizin ( Ligdeki takımınızın ) teknik alt yapısı kuvvetli olmasını sağlamaktır. Bunun için SEO kriterleri bellidir. Bu kriterler sayfalarca dolusu olarak tek tek açıklanabilir. Gerçekten karışık ve uzun bir bilgi birikimidir. Ama burada sadece bilinmesi gereken web sitenizin bu sayfalarca SEO kriterine uygun tasarlanmış olmasının gerektiğidir.

İkinci yapmanız gereken doğru taktiği belirlemeniz gerektiğidir.

Hangi arama kelimelerinde yer almak istiyorsunuz? Yani hangi ligde olacağınıza karar vermelisiniz. İsterseniz hemen süper ligden başlayabilirsiniz. Arama sıralamalarında yükselmesi en zor kelimeleri seçip ona uygun çalışmalar yaptırabilirsiniz. Veya daha düşük hedefler belirleyebilirsiniz.

Peki doğru taktik hangisi ya da diğer deyişle doğru SEO Çalışması nasıl belirlenir?

Doğru SEO çalışması ilk belirleyici kriter

Firmanız İş Hayatında Yeni mi Yoksa Eski mi?

İşin başında iseniz, daha alt liglerde ( arama yoğunluğu daha düşük arama kelimelerinde ) başarı kazanıp, bir üst lige çıkmak daha kolay olacaktır.

Önemli Not:
Ana kural hangi kelime veya kelime öbeğinde ilk sayfalarda çıkmak isterseniz isteyin, önce ve en önce web sitenizin teknik alt yapısı, ( Açılış Hızları, Sunucu Hızı, Link Yapıları, Linklerin Bulunabilirliği vs vs. ) çok iyi olmalıdır.

Firmanız Yeni Bir Firma ise;

A) Yeni Firmalar İçin SEO Yöntemi Uygulanır

Önce web sitenizi gerçekten tüm SEO kriterlerine uygun yaptırırdınız. Bu ilk ve ilk şart. Bundan gevşemek asla yok.

Sonra;
Örneğin, yemek üretim sektöründe yeni bir firma iseniz, “Yemek Üreticisi” kelimesinde hemen ilk sayfalara çıkmak için bir çalışma yaptırmaya çalışabilirsiniz.
Ama doğru yöntem hem “Yemek Üreticisi” gibi kelimeyi hedeflemek hem de “İzmir Yemek Üreticisi Firmaları”, “İzmir Yemek Üreticisi Firması”, “Bornova Yemek Üreticisi” gibi arama yoğunluğu biraz daha az kelimeler için de bir çalışma yapmak uygundur.
Yani tek ana kelimede arama sonuç sayfalarında ilk sıralara çıkmak ve belki yıllarca sonuç almadan çırpınmak ve moralinizi bozmak yerine önce daha küçük hedefleri gerçekleştirip, oradan kazandığınız web trafiği ile sektörünüzde daha çok görünmek istediğiniz sonuçlarda başarı kazanmanız daha gerçekçi ve mümkündür.
Yeni bir firma için ilk kazanılması gereken o semtte Google arama sıralamalarında yer almaktır. Bunun için Google Benim İşletmem kullanılır. Yani önce Google haritalarda yer alırsınız. Burada da yükselmek için Google yorumlarını arttırırsınız. Ardından o semtin ilçesinde ilerlemek için web sitenize uygun içerikleri, istenen SEO kriterlerine göre yazmaya başlarsınız. Misal “bornova yemek üreticisi olarak biz” olarak başlayan içerikler ile web sitenizin içerik kısmınız güçlendirirsiniz.

B) Eski Firmalar için SEO Yöntemi

Internette eski bir alan adına sahip ve gerçek dünyada iş hayatında güçlü bir firma iseniz; ama hala Google’da arama sonuçlarında hala doğru yerlerde değilseniz, o zaman web sitenizde yanlış bir şeyler var demektir. Yine en başa dönüp web sitenizi arama motorları açısından yenilemeniz gerekiyor demektir.

Bunu yaptıktan sonra aşağıdaki maddeye geçmek gerekir.

Bir Web Sitesini Arama Sıralarında Güçlendiren Yegane Şeyler;

Özgün İçerik ve Sosyal Medya Bilinirliliği

Bir web sitesini lig takımı olarak tanımlamıştık. O zaman içerik yazmayı da o takımın antrenmanı olarak tanımlamak doğru olacaktır. Ne kadar çok antrenman yaptırırsanız bir takım, başarılı olmaktaysa, ne kadar çok “Özgün İçerik” ile dolu olursa da o web sitesi de o kadar arama motorlarında başarılı olmaktadır.

Önemli Not:
Unutmamanız gereken içeriğin özgünlüğünden taviz verilemez. O içeriğin bir satırını bile başka sitelerden kopyalayıp yapıştıramazsınız. Bu da Google tarafından belirlenen ana SEO kriterlerinden biridir. Özgün içerikten kasıtta budur. Ve özgün içerik Google kriterlerine göre yazılmış ve uygun şekillerde Google’a bildirilmiş olmalıdır.

Ayrıca yazacağınız “Özgün İçerik”le de web sitenizin hangi arama kelime sonuçlarında da başarılı olmasını istediğinizi Google’a söylemişte olursunuz.

Çünkü Google içinde “Yemek Üreticisi” geçemeyen bir web sitesini “Yemek Üreticisi” kelimesinde gösteremez. Siz içeriği ne kadar geliştirirseniz o geliştirdiğiniz her kelime öbeği için Google’da yer almanız mümkün olacaktır.

Eğer sektöründe uzun yıllardır uğraşan ve görece olarak gerçek hayatta güçlü, internette diğer sitelerde bilinen bir firma iseniz web sitenizi de bu şekilde Google a uyumlu arama kelimeleri geçen içerik ile de desteklerseniz istediğiniz çıkması zor veya bağlı diğer arama kelimesi sonuçlarında da çok daha hızlı sonuç alırsınız.

Okunma 954 defa