Google Adwords’te Aracı Firmaların Sahtekarlığı; Ara Panel Uygulaması

Ara Panel Uygulaması Ara Panel Uygulaması Smartien

Önce makaleyi okuduğunuza değmesi için makalenin ana fikrini hemen yazayım. İlk reklamı kendiniz açmadan, az biraz Google reklam panelini kullanmadan, param var deyip aracı firmaları aramayın ve Google Ads dışında size verilen başkalarına ait panelleri kullanmayın. Web tasarımcısı, SEO ajansı, Google ajansı, reklam ajansı, Google platin, gold, titanyum partneri gibi bir çok sıfatlar ile karşınıza çıkan firmaların hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu anlayabilecek ortam yok. Zaten 2019 yılından başlayarak devletin internet reklamı verenlerinden vergi almaya başlaması ile aracılar ile reklam verme işi hepten karışık oldu. Google reklamı vermek istiyorsanız kendiniz reklamı açın kendiniz ödemesini yapın, yardım alacaksanız öğrenmek amaçlı olarak firmalardan Google reklam danışmanlığı hizmeti alın. Ama tekrar tekrar yazacağım. Danışmanlık hizmeti de alacaksanız kendinize ait Google Ads paneliniz üzerinden reklam danışmanlık hizmeti alın. Neden mi? Makalenin devamını okuyun. Cevabı burada;

Arama sıralamalarında üst sıralarda yer almak istiyorsunuz. SEO çalışması size ya uzak geliyor, ya da onca parayı o çalışmalara vereceğinize işin daha kolayı Google Adwords reklamları ile zaten ilk sırada yer alacağınızı düşünmeye başladınız.

Potansiyel müşterileriniz orada bekliyor. Ama O Google Adwords panelleri size o kadar karışık geliyor ki aracı firmalardan, reklam ajanslarından yardım almadan mümkün olmayacağı fikri size giderek cazip geliyor.

Zaten Google Ads (adwords) aracı firmalarının sizi rahat bıraktığı da yok. Sürekli arayıp üstten girip alttan çıkıyorlar.

Ve Google’a ilk reklamınızı vermeye sizi ikna ettiler.  Size dedikleri de çok küçük komisyonlar alıyoruz veya aylık şu kadar ücret karşılığı reklamlarınızı yöneteceğiz gibi cümleler.

Geri kalan her paranızı reklamlara harcayacağız.

Sizde inanıp parayı havale ettiniz, reklamlarınızı hazırladılar. İçinde bolca reklam stratejileri lafları ile dolu bir konuşmadan sonra güveninizi tazeleyip reklamlarınızı yayına da verdiler.

Evet parayı verdiniz ama işte istediğiniz kelimler de ilk sıradasınız.

Hatta size Google Ads (Adwords) ten daha basit kullanıma sahip kendilerine ait bir reklam takip panelinin girişinin şifrelerini dahi verdiler.

Artık her şeyi gördüğünüzü bildiğinizi zannederek reklamlarınızı günlük olarak takip etmeye başladınız.

Bütçe mi bitti? Olur hemen yeni bakiyeyi yükleyelim.

Zaten reklamdan ilk müşterileriniz geldi. Karşılığını aldıktan sonra paranın ne önemi var?

Birkaç ay sonra alışkanlığa dönüşen para verelim müşteri gelsin durumunu bir an durup kontrol etmeye başladığınızda ilk günkü gibi müşteri gelmediğini ama giderek te daha çok para vermeye başladığınızı fark ettiniz.

Daha da kötüsü giderek kötüye giden bu durum için reklam ajansınızı aradığınızda da kibirli bir ses tonu ile rekabetin giderek arttığını daha fazla bütçe vermeden işin altından kalkamayacağınıza sizi ikna ediyorlar.

Tam bir kısır döngüde giderek artan bütçeler ile reklam ajansına para havale etmeye devam ediyorsunuz.

Reklam ajansının size verdiği panele girince de her şey dediklerine uygun gidiyor gibi görüp şüphelerinizi kalbinize gömüyorsunuz.

O zaman özetleyelim. Muhtemelen DOLANDIRILIYORSUNUZ.

Google Adwords üzerinden çok sağlam paralar kazanmayı hedef olarak bellemiş bazı reklam ajanslarının en büyük adwords hilelerinden biri “Ara Panel” uygulamasıdır. Çoğunlukla bu paneller orijinal adwords paneli ile bağlantılı ama fiyatlar kısmında reklam ajanslarının şişirme yapabileceği ara kodlar ile doludur. Size gösterilen de şişirilen fiyatlardır. İlk başta bu fiyatlar Google Adwords’ün fiyatları ile birebir aynıdır. Zaman ilerledikçe reklam ajanslarının açgözlülüğüne bağlı olarak bu fiyatlar giderek şişer.

Hatta hatta daha da kötü reklam ajanslarına şahit olduk ki, reklamlarınız daha hızlı bitsin ve tekrar tekrar  para alabilsinler diye reklamların bir çoğuna kendileri tıklıyorlardı. ( Bu konuya da ayrıca değineceğiz.)

Ne zaman şüpheleneceksiniz?

  • Size Google Ads (veya Adwords) paneli dışında adına, basit, kullanımı kolay dedikleri başka panel verilmiş ise;
  • Google adwords reklamlarınız ve bütçeniz gün içinde birkaç saat içinde bitiyorsa,
  • Reklamlarınız için ortalama tıklanma maliyetleri size verilen (reklam ajansına ait) panelde 10 TL’nin üzerine çıkmaya başlamış ise,
  • Reklam ajansınızdan rapor istediğinizde Google Adwords logolu 3-4 sayfalık raporları değilde uyduruk excel, pdf dökümanları geliyor ise,
  • Ne kadar isteseniz de isteyin aracı firmanız sizi Google Ads (Adwords) paneline yönetici olarak atamıyor ise,

Bu son madde önemli.

Yani siz bıçak kemiğe dayanıp ta orijinal adwords panel girişi istediğinizde bu reklam ajanslarının en büyük yalanlarından biri, her şeyin tek mail hesabı üzerinden yönetildiği, panel girişi için ayrı bir mail hesabı açılmadığı için size yönetim-giriş yetkisi veremeyeceklerini söylemeleridir.  

Elbette böyle bir durum yoktur. Google Adwords’te her hesaba, yani reklama çıkılan her web sitesi adresi için ayrı ayrı kullanıcılar tanımlanabilir.

Google Partner, reklam ajansı veya kendine ne isim uygun görmüş olursa olsun size Google Ads veya eski ismi ile Google Adwords panelinden farklı bir panel sunan tüm firmalara bu sebepler ile çok dikkat edin. Malesef Google bu tür çallışmalar için APi denen köprüler ile kendi bilgilerini başka panellere aktarmaya izin verir. Ancak özellikle adwords çalışması yapan birçok firma bu durumu özetle maliyetleri şişirmek için kullanmaktadır.

Google Partner olayına da kanmayın. Yılda 10 000 dolarlık reklam bütçesi getirten herkese sen de artık benim partnerimsin belgesi dağıtmaktadır.

Lütfen eğer Google Ads (Google Adwords) çalılşması yapacak iseniz sadece Google'a ait panel üzerinden kendiniz öğrenmeye çalışarak adwords yapın.

Bir tane @gmail.com uzantılı bir mail adresi ile Google Ads paneline giriş yapabilirsiniz. Ads'in iki modu var biri basit diğer uzman modu. Öğrenin. Zorlayın kendinizi öğrenin.

Size Google Adwords için ilk tavsiyemiz budur. İlk reklamınızı  Adwords üzerinde kendiniz açın. Yardım alacaksanız da kendi orijinal adwords paneli üzerinden Google telefonlarından destek alın. Belli bir ücret ödüyorsanız Google'ın kendi uzmanlarından destek alabiliyorsunuz. Az biraz paneli öğrendikten sonra ve her şey sizin kontrolünüzde ise o zaman güvenilir bulduğunuz Google reklam danışmanı veya uzmanlarından destek alın.

Başta sizin ve sonra ülkemizin parasını elin İrlandalılarına (Google reklamlarında İrlandaya ödeme yapıyorsunuz) ve kapkaç zihniyetine kaptırmak için bu kadar heyecan ve istek duymayın.

Adword reklamları ile ilgili paranızı koruyacak diğer ipuçlarını da paylaşmaya devam edeceğiz.

Bol kazançlı günler dilerim.

Okunma 1840 defa