Google: Arama Motorumsu Bir Şey

Google Google OTOAA05

Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim. Google, hayran olunan şekilde işleyen bir arama motoru kesinlikle değil ama tarihteki en iyi işleyen reklam kampanyası.
Bir arama motoru düşünün ki yazılım bile bilmeyen herhangi bir kişi, bu arama motorunda canının istediği hangi sonucu ilk sırada görmek isterse biraz uğraşıp yapabilsin.
Ve Google denen müthiş arama motorunun bu duruma karşı aldığı “muhteşem yazılımsal” önlemler aşılınca da elindeki tek çare “bunun mümkün olmadığına insanları ikna etmeye çalışmak” olsun.
Sizce bu tarihi değiştiren bir sır mıdır? Yoksa sadece bir yalanı saklamak için yapılan dünya ölçeğinde büyük bir reklam kampanyası mıdır?
Net ve kesin emin olarak üstüne basa basa yazabiliyoruz ki,
“Google arama sonuçlarını istediğiniz her şekilde, sağdan sola, yukarıdan aşağıya, her ama her şekilde manipüle etmeniz mümkün.”
Bilgi dışındaki tek engeliniz ne kadar istekli olduğunuz ile alakalı.
Açıkçası çok büyük sır da yok. Az çok işi bilenler bu manipülasyonları, SEO yöntemleri ismi ile pazarlıyor, pazarlıyoruz. Sadece hala çoğu kişi tarafından çok kötü yapıldığı için, açıkları tam bilinmediği için, ne kadar etkili manipüleler olduğu halen tam anlaşılmıyor. Ama SEO yöntemleri etkili kullanıldığında Google için tam bir faciaya dönüşüyor.

Kimse de tersten soru sormuyor? Madem Google bu kadar iyi, nasıl olurda canı sıkılan biri tüm sonuçları bir web sitesi ile manipüle edebiliyor.
Nasıl oluyor da “restoran” aramasında, misal “Mavi Köşe Restoranı” diye bir mahalle restoranı, “Köfteci Yusuf Restoranlar” zincirinden önce çıkabiliyor?

Bu soruya iyi bir cevabınız yoksa Google adına hala her şey yolunda diye mi düşünenlerden misiniz?

Arama Algortiması Müthiş Şey Midir?

Google’ın ünlü algoritması Pagerank algoritmasının keşfinin başına dönelim. Larry Page’te Sergey Brin’nin ünlü algoritmayı ortaya koydukları ana.
Ne algoritmanın ortaya çıktığı zamanda ne şimdi ne de gelecekte, dünyadaki tüm bilgiler içinden doğru bilgiyi tek bir formüle sırtını dayayarak bulmak mümkün değil(di).
Böyle bir iddiayı gerçekleştirmek için ne o zaman ne halen bilgisayar teknolojisi de yeterli değil(di).
O algoritma da gökten zembille inmedi. Zaten vardı, icat edilmişti. Bilgisayar işlemcileri için kullanılmaktaydı. En temel algoritmalardan biriydi. Bay Page ve Brin sadece “gelen 1,0 binary verilerini transistörlere göndermek için kullanılan kuyruk teoremi algoritmasını” web ve web sayfaları arasındaki linklere uyarladılar.
Algoritmadaki değerlerde, Web sayfaları transistörlerin, linkler transistörler arasındaki bağlantıların yerini aldı.
Bu yöntem var olan “text mining” yöntemleri arasında arama sonuçları daha hızlı getirdi.
Yani sadece sonuçları daha diğer algoritmalardan daha hızlı getirdiği için herkes bu yöntemi mucize algoritma olarak görmek istedi ve gördü.
Ama gelen doğru sonuçlar sadece deneysel koşullarda doğru sonuçlardı. Internet ortamında bu algoritma o zamanda şimdi de manipülasyona alabildiğine açıktı.
Yani şahane olan algoritma değildi. “Olan bir algoritma üzerindeki küçük bir değişikliği” pazarlama yöntemleri idi.
Google ı pazarlayanlar müthiş bir arama algoritması yaptıklarını iddia ederek “kooocaman bir algı yönetimi” yaptılar. Bir nevi de kendini gerçekleyen kehanet yarattılar. Ne kadar çok kişiyi inandırırlarsa o derece başarılı oldu.
Net olan şu ki halen Google Google olarak iş yapabiliyorsa yeterli sayıda kişinin arama sonuçlarını etkili olarak manipüle etmemesinden dolayı yapıyor.
Google da bunu bilmesine rağmen amiyane tabir ile kulağının üzerine yatıyor. Hatta bundan nemalanıyor. Bu sayede her sene milyarlarca dolarlık reklam satıyor. İnsanlara sistem ile uğraşmayın mükemmel çalışan bir sistemimiz var onu manipüle edemezsiniz o yüzden “bolca reklam verin” diyerek te insanları sistem ile uğraşmamaya, reklam verdirmeye zorluyor.
Kandıramadıkları sistem ile uğraşanlara da SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ) yapıp bizi geliştiriyorsunuz başlığı altında toplayıp onlara da yandaş gözüküyor.

SEO ve Google Reklam Ticareti O Kadar Büyük ki

İster SEO ile organik aramalarda siteleri yükseltenler, ister Google reklamı satanlar, herkes bir şekilde kazandığı için kimse de “Ya bu ne saçmalık! Böyle arama motoru mu olur” da demiyor(demiyoruz). SEO kurallarını bilenler bu yöntemleri kullanıp arama motorları sonuçlarında insanları yükselterek para kazanıyorlar. Bilmeyenler reklam verip Google’a para kazandırıyorlar. Her yapılan bir şekilde işe yaradığı için ve herkes “e yerine ne koyacağız sorusuna cevap veremediği için” 3 maymunu oynuyor, oynuyoruz.

SEO Uygulamak ve SEO Kuralları Yanlış mı Değil, Google Şeytan mı? O da değil.

Yavaş yavaş ortaya çıkan sonuç şu. Doğru çalışan bir arama motorunu keşfetmek için bu yolların da geçilmesi gerekiyor. SEO kurallarını sadece arama motorunu “hack” kuralları olarak görmeyin.
SEO kuralları kaliteli içerik üretme kuralları olarak arama motorunun önüne geçen kurallardır. Amaçları artık çok farklı. Bizi daha iyi bir arama motoruna doğru yola çıkardılar.

Ama anlamalıyız ki aslında daha insanların hayran olduğu tarzda bir arama motoru halen icat edilmedi. Bunun için bilgisayar hızlarının çok fazla artması ( kuantum bilgisayarları bekliyoruz ), çok çok iyi bir bilgi arşivi ve internete giren her dilde, her çeşitte her bilginin anında tercümesi gibi çoklu sorunların halledilmesi gerekiyor. Google’ın da zaten ileriki yıllar için gelişim planlarına bakarsanız halen sürdürmek zorunda olduğu harika arama motoru yalanını, doğru bir sisteme çevirmek için uğraştığını çok net görürsünüz.
Yine de tekrar vurgularsam; Google’ın ünlü algoritması Pagerank algoritması, bilgisayar işlemcileri için icat edilmiş “Kuyruk Teoremi” algoritmalarının kötü bir versiyonundan başka bir şey değil.
Tarihi değiştiren büyük sır ise Google algoritması değil,onun pazarlanış şekli.
Ama tüm dünya olarak daha iyisini arama motoru yapmayı sadece Google’a bırakmış olmamız da affedilemez. O yüzden tüm kötülük Google’da da değil.

Google Reklamı Veren ve SEO Yapanlar Kaybetmiyorsa, Peki Kim Kaybediyor?

Sonuçta bir arama motoruna benzer bir şeye ihtiyaç var. Google’da buna benzer bir şey yapmış. Doğru veya yanlış bir şekilde çalışıyor işte.
Ama bu büyük Google reklam kampanyasının zararı şu. Öncelikle rakip çıkabilecek tüm fikirlerin önünü kapıyor.
Tek olan her şeyde bir sorun vardır. Rekabetin olmadığı yerde bildiğiniz üzere her zaman sorun gelir.
En büyük kaybeden ise devletler ve ülkeler. Özellikle gelişmekte olan ülkeler misal Türkiye.
Milyarlarca dolar Google reklamlarına gidiyor.

Fatura yok. Google’dan vergi alamıyoruz.

Herkes te Google gibi bir arama motoru zaten var, niye başka bir tane yapalım algısı ile milli bir arama motoru yapmıyor.
Aslında adam gibi çalışan bir arama motorunu aslında sadece devletler yapabilir. Uzun uzadıya açıklayabilirim, yazı daha da uzar.
Sonuç olarak istesek te istemesek te, hem SEO ile uğraşanlar, hem Google reklamı pazarlayanlar, doğru çalışmaktan fersah fersah uzak bir sistemin, o sisteme sahip olanlar daha çok para kazansınlar diye “müthiş arama motoru” isimli reklam kampanyasını yapıyoruz.
Ne kadar inanmak istesek te halen sağlıklı doğru bilgiyi getiren sağlıklı bir arama motoru yok. Teknolojiye hayran olma isteğimizden dolayı elde olan arama motorumsu gibi bir şeyi poh pohluyoruz o kadar.

Okunma 977 defa