Google Benim İşletmem, Nasıl Daha Verimli Kullanırsınız?

Google Benim İşletmem Google Benim İşletmem Smartien

Hadi müşterilerinizi arttıralım. Bu yazılardan birkaç güzel ipuçları paylaşmak istiyorum. Bu bilgiler belli ki daha uzun süre beraber olacağımız ekonomik belirsizlik te size bir nebze destek olmasını dilerim. Hemen uygulayabileceğiniz birkaç küçük yöntem ile şirketinizi arayanları, dükkanınıza gelenlerin sayısını fark edilir şekilde yükseltebiliriz. Lütfen bu bilgiler size bir yerlerden tanıdık gelse dahi zaten biliyorum diye demeyin, sonuna kadar okuyun. Çünkü emin olun ki bilmiyor ve bilmediğiniz için önemsemiyorsunuz.

Her şeyden önce sizi firmanızı, işyerinizi Google haritalara firmalara ekleyelim. Evet bunu kendiniz yapıyorsunuz. Bu işlemler için telefon kullanmayın. Bir notebook veya masaüstü bilgisayar kullanın. Telefondaki “Google Benim İşletmem (My Business) ” de bir çok yere ulaşmak çok daha zor, hatta bazı bölümler yok.

Önce Google’da “Benim İşletmem (My Business)” aramasını yaptırın. Karşınıza da gelen (reklam da dahil) Google’a ait “Google Benim İşletmem (My Business)” linkine tıklayarak firmanızı haritalara ekleyebilir ya da haritalarda zaten firmanız varsa üzerinize alma işlemi ile sahiplenebilirsiniz. Önemli bir uyarı, bu işlemler için bilgi yardımı alın ama kesinlikle hiçbir aracı kişi, firma kullanmayın. Arsızlıkta sınır tanımayan dolandırıcılarımızın ilk yönteminde artık burası var. Google Benim İşletmem üzerine dolandırıcılık konusu çok detaylı olarak başka bir yazımın konusu oldu. Burayı tıklayarak okuyabilirsiniz. O yüzden nasıl dolandırılacağınızdan önce “Benim İşletmem” den nasıl faydalanacağımızı anlatayım.

Herkesin az çok bildiği kısım burası. Ama bilmediğiniz burayı kullanmak. Google “Benim İşletmem” bölümüne giriş yapıp firmanızı sahiplendikten sonra sadece işletmenizin konumu, haritadaki yeri değil birçok yere erişiminiz olacak. Mesela firmanız hakkında yazılan olumsuz yorumlara cevap verebilir hatta şikayet ederek silinmesini sağlayabilirsiniz.

Google Benim İşletmem (My Business) Sadece Haritaya Kayıt Yeri de Değildir

Bu yazacağım gerçekten yararlı, “Benim İşletmem” bölümünde firmanızın ismi olan yere, çalıştığınız sektörün arama kelimelerini de eklemeyi unutmayın. Örneğin bir telefon alım satım bayisi iseniz, firma ismi kısımda “Ahmet Veli” yazıyorsa “Ahmet Veli Telefon Alım Satım” olarak isminizi genişletin. Google’da “Ahmet Veli” olarak ancak sizi bilen kişiler arar. Ama telefon almak isteyen birileri “telefon alım satım” diye arama yapacaktır. Ve Google ilk sayfada isminizin bu uzun hali ile haritalarda çıkma şansınız artacaktır. Devam edelim. Google “Benim İşletmem” de etiketler ve kategori bilgileri göreceksiniz. Buralara işiniz ile ilgili etiketleri ve kategori bilgilerini mutlaka girin. Etiketler sizi arayacakların arama anahtar kelimeleri olsun.

Devamında işletmeniz hakkındaki diğer bilgileri de doldurun. Çalışma saatleri, ekstra telefon numarası, web sitesi adresiniz, hizmetler mutlaka girilmesi gereken diğer bilgilerdir.

Web siteniz yok mu? Artık var. “Benim İşletmem” den hızlı ve kolaylıkla bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Üstelik Google aramalarında bu site hızlı yükselir. Sizi Google’da aradıklarında çok yararlı olacaktır. Web sitesi dışında firmanızı aradıklarında Google aramalarında sağ tarafı kaplayacak yayınlarda yapabilirsiniz.
Tüm bu boşluk doldurma işlerinden sonra firmanız ile ilgili analizlere de bakabilirsiniz. Kaç kişi sizi haritalarda görüntüledi, kaç kişi web sitenize baktı? Hatta kaç kişi size telefon etti. Hepsini bana göre Google arama kutusundan sonra en yararlı bu yerinden öğrenebilirsiniz.

Son olarak Google yorumlarından da bahsetmek gerekir. Firmanızın veya işletmenizin Google yorumları artık ticari itibarınızı belirliyor. Bu sebeple eliniz işinizde olduğu kadar gözünüz bu Google yorumlarında olsun. Düşük puan verilmişse tekrar yazacağım bildirimler ile bu yoruma itiraz edebilir, cevap yazabilirsiniz.

Ama böyle müşteri sayısı arttırma vaadi olan bir yazıyı daha vurucu bir nokta ile bitirmek gerekir. Firmanız hakkında ne kadar çok olumlu Google yorumu yazdırırsanız o kadar çok, sektörünüz ile ilgili Google aramalarında haritalarda çıkma şansınız artar. Olumlu yorum sayısı ne kadar mı başarılı sonuç veriyor. Çok. Bu yazıyı ne zaman okuduğunuzu sürekli hatırlayacağınız kadar çok. Google “Benim İşletmem” i daha detaylı araştırın ve kullanın. Doğru ve ihmal etmeden kullanırsanız işletmenizin artık 24 saat çalışan, maaş istemeyen, size sürekli müşteri getiren muhteşem bir çalışanı daha olacak.

Okunma 635 defa