SEO Çalışmaları, Bir Web Sitesinin Internetteki ISO Standartlarıdır

SEO, Web Sitesinin ISO Standartlarıdır SEO, Web Sitesinin ISO Standartlarıdır Smartien

SEO konusuna, firma sahiplerini uzaklaştıran bir çok neden var. Ama asıl neden şudur. Birçok SEO uzmanı(!)nın ve SEO firmasının berbat tanıtım sloganı.

 “Google’da ilk Sırada Yer alın”. Hayır, SEO tanımı kesinlikle bu kadar basit değil.

Bu kadar ucuzlatılmış, sulandırılmış kendi kendini yakan bir başka bir slogan ticari dünyaya bir daha ne zaman gelir onu da bilemiyorum.

Firma sahibinin aklına bu sloganı okuduğunda ilk ne gelir?  

Tamam adam işini biliyor dahi olsa, beni ilk sıraya getirdi, sonra rakibim bunu gördü, gitti o da anlaştı. Onu da mı ilk sıraya getirecek.

Çok basit, çok mantıklı bir soru değil mi?

Google'da birinci sayfa da sadece 10 sıra var. Birinci sırada sadece 1 sıra var. Her SEO firması bu vaadi veriyor. Diyelim ülke de SEO işi yapan 1000 kadar kişi var, ki daha çoktur, Her birinin 1 adet aynı sektörden firması olsa, 1 adet sıra için yaklaşık 1000 potansiyel aday olmaz mı?

Bu durumda bu vaadi veren firmalar hakkında ne düşünürsünüz? %99,9 SEO uzmanı veya firması dolandırıcı durumuna düşmüyor mu?   

SEO işi yaptığını söyleyen tüm firma ve freelance çalışanlar da dahil, işin bu olduğuna yüzde yüz inanmış durumda.

Search Engines Optimization fikrini gerçekten özümseyip anlamak bu işin anahtarı. Öncelikle ilk sorumuza geri dönelim.

SEO Nedir?

Tanımı yeniden gözden geçirmek gerekiyor. İşin özünü anlamak SEO Nedir? SEO uzmanları kimdir? Gerekli midir? Değil midir? Tüm bu karmaşaya ve bilinmeze son verecektir.

SEO, arama motorlarının web sitesi sahiplerinden, site ziyaretçileri için kullanıcı deneyimini yükseltmek adına talep ettiği kurallar topluluğudur.

SEO kuralları “arama motoru optimizasyonu” deyimi içinde sıkışmıştır.

Bunun nedeni bu kurallar öncelikle arama motorları tarafından oluşturulmaktadır.

Ama aslında sadece arama motorlarını kapsamaz. Arama motorlarının bu kurallaları neden dolayı oluşturduğu iyi anlaşılmalıdır.

Arama motorları işin özünde, web sitelerini sınıflandırabilmek ve sıralayabilmek için gerçek hayattaki ürünlerin üretim standardı olarak kullanılan ISO standardına benzer kalite standartları oluşturmak istemektedirler.

Bu yüzden SEO kurallarına, bir web sitesinin kullanıcılar yönünden kalitesini belirleyen ve yükselten yaptırımların tamamıdır diyebiliriz.

İngilizcesi UX olan “web sitesi kullanıcı deneyimi” teriminin gerçek cevabıdır.

Arama motorlarının bu kuralları getirmesinin asıl teorisi de bu kadar açık ve özdür.

Arama motorları sıralamalarda şunu temel alıyor.

Eğer web siten, ne kadar çok kullanıcı deneyimine uygun ve internet dünyasında güvenilir ise, ben senin siteni o kadar yüksek sıraya alacağım.

Peki bu kurallar için arama motorları bu hedefi tutturabilmiş midir? Aslında evet. Gerçek bir kullanıcı deneyimi sağlayan tüm siteler, yani kuralları tam uygulayan siteler her zaman daha yükseklerde yer alıyor.

Ancak ülkemizde bu konu o kadar çok suiistimal edilmiştir, kullanıcı deneyimini arttırıp yükselmek zor geldiği için işi o kadar çok yanlış ama hızlı yöntemleri tercih edilmektedir ki, SEO anlamı kayıp, arkada tortu şeklinde, "sizi Google da yüksek sırada çıkarmak için her şey mübah kurallar topluluğu" haline gelmiştir.

Bu durum ancak SEO kurallarınca belirlenmiş kullanıcı deneyimini arttırmayı hedefleyen SEO standartlarına sahip sitelerin birer birer bu yanlış SEO tanımı ile doldurulmuş siteleri geçmeye başlaması ile düzelecektir.

O zaman firma sahipleri de durumu anlayıp özümseyip, SEO çalışmalarını sadece Google da hızla yükselmek için bir kestirme, etik olmayan uygulamalar olarak anlamaktan vazgeçeceklerdir.

SEO çalışmalarının siteleri için bir kalite standardı olduğunu anlayan her firma sahibi de yanlış uygulamalar yapanları değil, gerçekten sitenin ve markanın kalitesini arttırmayı hedefleyen gerçek SEO firmalarına yönelecektir.

Bizde sizleri, Gerçek SEO uygulamaları için Smartien’e davet ediyoruz.

Okunma 1832 defa