SEO Çalışması Artık Çok Net

SEO Çalışması Artık Çok Net SEO Çalışması Artık Çok Net

Yeni Google Search Console ile tanışın. Mutlaka!
SEO çalışmasını simya çalışmalarına benzeten pek çok kaynak okudum. Bu tümüyle yazan kişinin cahillikten söylemiş olduğu bir önyargıdan başka bir şey değil. SEO üzerine kafa yoran herkesi, kurşundan altın üretmeye çalışan yarı kaçık orta çağ bilim adamlarına benzetmek en az hali ile hoş değil. En kötüsü de doğru değil. Arama motoru optimizasyon çalışması kadar veriye ve istatistiğe dayalı başka bir çalışma var mıdır hiç sanmıyorum. Bu düşüncemizi yeni Google Search Console'a kadar hiç bu kadar net kanıtlama şansımız olmamıştı.

SEO Uzmanlarının Yeni Yoldaşı, Yeni Google Search Console

Google Search Console’un da yenilenmesi ile artık sitelerin performansları alenen gözler önüne serildikten sonra her şey daha temiz hale geldi.
Sanırım Google da SEO çalışmalarına bir yandan engel olmanın artık faydasız bir meşgale olduğuna kanaat getirdi. Şimdi SEO çalışmalarını tamamen destekler ve onaylar bir şekilde verileri site sahipleri ve tasarımcıları ile paylaşmaya başladı.
Daha önce SERP yani arama motoru sonuç sayfalarında yapılan aramalarda sitelerimizin linklerinin nerede olduğunu başka sitelerde takip ediyorduk. Halen bu siteler de yararlı ama şimdi ana kaynaktan durumu öğrenmek, SEO çalışmasının ne denli önemli bir iş olduğunu müşterilere ilk elden göstermek açısından büyük bir gelişme oldu.

Yeni Google Search Console
Yeni Google Search Console

Yeni Google Search Console’a Mutlaka Geçin

En önemli özelliği ile site performansını görmek ve gösterebilmek bir çok SEO uzmanının elini çok rahatlatacaktır.
SEO çalışmasının istatistik biliminin de bir kolu olduğunu artık rahatlıkla anlatabileceğiz. Siteye yapacağınız her etkinin bir sonucu olduğunu an an takip etmek ve Google üzerinden göstermek mutlaka ki bazı sonuçlara yol açacaktır.
Artık siteniz hangi konumda, hangi anahtar kelimelerde hangi sırada görebiliyorsunuz. Bunu iyi SEO uzmanları zaten yapıyordu, şimdi ise Google onaylı olarak müşterilere de gösterebileceğiz.

SEO Çalışmasına Yeni Google Search Console Verileri Üzerinden Yorumlar

Buna göre iyi bir çok yerli ve yabancı SEO uzmanın bildiklerinin yeni Google Search Console site performans bölümüne göre doğru olduğunu söyleyebilirim.
Ama verileri değerlendirdiğimizde en ilginci neredeyse Türkiye’deki tüm SEO uzmanlarının da bazı konularda çuvalladığını da görmekti.
Yeni Google Search Console’daki site performans verilerini iyice irdelemek çok önemli. Bu veriler sitenizin bağlı olarak ta firmaların geleceğini belirleyecek çok önemli cevaplar içeriyor.

Google’a göre doğru SEO çalışması şunları içermeli

1) Web sitelerindeki makale sayısı çok önemli. Ne kadar çok link ve makale o kadar çok arama da görünme demek.
2) Web sitesinde özgün içerik olan makaleler Google için gerçek birer yıldız oluyorlar. Ne başka sitelerin kaç backlinki olduğu ne site içi SEO çalışmasının diğer öğelerinin mükemmel olması. Tek gerçek Google’da arama yapan kişilerin makalenizi ne kadar verimli bulduğu ve okuduğu. Ben yerinizde olsam hemen sektörünüz ile ilgili ne kadar sık sorulan ve merak edilen varsa uzun birer özgün yazı hazırlamaya girişirdim.
3) Şişirme makaleler Google’ın semantik içerik algılayıcılarına takılmışlar. Oldukça da zarar vermişler. Bu yüzden içerik içinde anahtar kelimelerin geçmesi makbul ama bilgi vermiyorsa boşuna uğraş yapmayın.
4) En başarılı makaleler doğal ve kaç anahtar kelime geçmiş geçmemiş diye düşünmeden yazılmış makaleler olmuş. H1, H2 den önce bilgi veren özgün yazı ve resimler daha çok yol almış.
5) Resimler ile süslenen makaleler daha çok Google tarafından takdir görmüş.
6) Sektör ile ilgili dolandırıcılık, hilekarlık tarzı makaleler çok prim yapıyor bilesiniz.
7) Google benim işletmem ( Google My Business )kısmına önem vermiyorsanız SEO çalışması yaptık demeyin. Her kriteri ayrı ayrı geliştirmek büyük etki yapıyor.
Google eskinden de yaptığını şimdi teşvik etmek için tüm verileri paylaşma yoluna gitti.
Yani yazın, yazmaya devam edin.
Yeter mi yetmez. İçeriğin her çeşidi makbul. Video çekin, yükleyin, paylaşın.

SEO çalışmasının ana temeli, içerik üretin ve çalmayın, çırpmayın.

SEO çalışması simya değil, istatistik biliminin bir koludur. Verileri okuyup çalışmanızı verilere göre yönlendirirsiniz.
Son bir not, tüm SEO çalışanları adına eklemek istiyorum. Google Analyitcs verileri ile birleştirilmiş ayrıntılı yeni Google Search Console, firmasına milyonlar kazandırmasına rağmen SEO uzmanlarına para vermemek için analizlere boş gözlerle bakıp “hı hı” deyip çalışmaları ısrarla anlamsız göstermeye çalışan umursamayan hatta yerden yere vuran tüm firma sahiplerine ithaf olunacak.
Bir firma sahibi bu kadar istatistikten sonra hala mı SEO çalışması nedir yahu diye soracak ? Hala mı ben anlamıyorum ne karışık ve gereksiz iş diyecek? Mutlaka böyle olacak ama bu sefer fazladan hayretten hayrete gireceğiz. Hem bir firmanın geleceğinden sorumlu olacaksın hem bu kadar kör kütük embesil.
Bu kelimeleri hala duyacak olan SEO uzmanı arkadaşım, üzülme. Bir işte başarılı olmanın çalışmaktan öte şansa ve çalışma dışında olan ne varsa onlara bağlı olduğunu kanıtlayan yegane ülke Türkiye’dir.
Diğer bir not ise Google’a.
Yeni Google Search Console SEO çalışmalarını uzun yıllar manipüle işlemi gibi göstermek için bu kadar uğraştıktan sonra gerçek bir yenilgi gibi duruyor.
O kadar ki sitelerin Pagerank değerlerini gizlemeye kadar giden bir tutumdan sonra yeni search console Google için bana göre tam bir teslimiyet bayrağıdır. Ve bu teslimiyetin daha büyük sonuçları da olacaktır. Herkesi SEO çalışmalarına yönlendirmek te arama motorlarının geleceği açısından hiç te iyimser bir tablo ortaya koymayacaktır. SEO uzmanlarının kısıtlı veriler ile Google’ın canına okuyabildiklerini böylesine kanıtladıktan sonra daha çok veri ile neler yapabileceklerini ise önümüzdeki yıllar gösterecek.

Okunma 905 defa