SEO Hayatın Anlamını Arıyor

SEO Hayatın Anlamını Arıyor SEO Hayatın Anlamını Arıyor Smartien

Arama motorları hayatımıza en son matematik formülleri, bilgisayar algoritmaları ile dahil olduğunda kimse bu kadar gelişeceklerini, bu denli önemli olacaklarını fark etmedi.

Hatta internetin bu denli önemli olacağını fark etmedi. Azınlığı es geçersek, kimse fark etmedi. Etse idik, herkes bir çok internet alan adını çoktan kapatıp, zengin oldurdu.

Demek ki önemsemedik.

Peki nasıl oldu da bu derece önemli oldu. Özellikle Google nasıl dünyanın en büyük firması oldu?

Çünkü internet ve dolayı sı ile arama motorları insanlığın en büyük ihtiyacına cevap verdi. Aramak.

Arama motorları aslında derinlemesine düşünüldüğünde insanların yüzyıllardır yaptığı felsefelerin matematik ve teknolojik karşılığını olduğunu anlaşılması gerektiğine inanıyorum.

Peki bir arama motoru için felsefi düşünce geliştirmenin ne size ne gibi yararı olacak.

Birincisi, arama motorlarının arkasındaki felsefeyi anladığınızda onu nasıl kullanacağınızı, nasıl yöneteceğinizi anlayacaksınızdır.

İkincisi, geleceği hakkında daha iyi tahminler yürütebileceksiniz.

Üçüncüsü, aslında arama motorunun hayatında bir yansıması olduğunu fark etmeniz gerçek hayatınızı da kolaylaştıracak.

Direkt varsayımlarıma geçiyorum.

Varsayım 1,

Arama motorları insanları ikiye ayırdı. Birincisi daha iyisini arayanlar, İkincisi daha iyisi içinde bulunmak isteyenler. Veya daha da özetlersek, Arayanlar ve Bulunmak isteyenler…

Varsayım 2,

Arama motorları daha iyiyi sınıflandırmak için iki ana kriteri kullandı. Birincisi, içerik kalitesi, İkincisi o içeriğe olan kaliteli bağlantı sayıları. Arama algoritmaları bu iki temeli aslında bilgisayar işlemcileri için yazılan algoritmalardan esinlendi. Buraya kadar varsayım değildi. Ancak bu iki temel nerede ise değişmeyecek bir temel oluşturdu ise gelecek tahmini için de geçerli olacaktır.

Ya çok kaliteli içerik, ya çok sayıda bağlantı, sizi arama motorlarında daima en yükseğe taşıyacaktır.

Varsayım 3,

Arama motorları halen öğrenen insanların yönettiği halen öğrenen yapay zekalardır. Bu yüzden mükemmel muamelesi yapılması için çok erkendir. Çünkü halen başında insan gibi ihtirasları yüzünden kusurlu bir yapı yönetmektedir.

Yani bütün arama algoritmaları, devasa sunucular ve işlemci gücüne rağmen son belirleyici insan olduğu sürece arama motorlarını kandırmak, manipüle etmek her zaman mümkün olacaktır.

Varsayım 4,

Başında insan olan her yapı sizi de manipüle ediyor demektir. Yani arama motorları sıralamaları dışarıdan hiçbir müdahale olmasa dahi içerideki müdahaleden dolayı hatalı sonuçlar içeriyor olacaktır.

Varsayım 5,

SEO, yani arama motoru optimizasyonu çalışmaları arama motorları manipülelerine karşı iyi bir oyun oynayan kumarbaz gibidir. Daimi kasa kazanıyor olsa da iyi bir poker oyuncusu kasaya karşı oyun olmadığı için masadaki diğer poker oyuncularını her zaman yenebilir. İyi bir SEO oyuncusu olmanın ilk şartı, arama motorlarının istediği iki kriteri çok iyi yerine getirmekten geçer.

Birincisi, web siteniz de çok sayıda kaliteli içerik oluşturmak. İkincisi web siteniz için çok sayıda kaliteli bağlantı oluşturmak. Buna güzel bir örnek vermek gerekirse içeriğini oluşturduğumuz böcek ilaçlama, fumigasyon ve dezenfeksiyon firması iyonilaclama.com sitesini gösterebiliriz.

Varsayım 6,

Şimdi SEO ve arama motorlarını düşünmeyi iki dakika durdurun.

Hayata geldiğiniz andan itibaren hayatınızı düşünün.

Onca eğitimleri, kitapları, hayat tecrübelerini düşünün.

Aslında ne içindi?

Birincisi çok sayıda kendiniz içinde sizi siz yapacak, diğer insanlardan ayıracak çok sayıda kaliteli içerik oluşturmak,

İkincisi hayatınız içinde aileniz, arkadaşlarınız, iş yaşamınız içinde çok sayıda kaliteli bağlantı oluşturmak içindi.

Eşleşmeyi anlamak için çok düşünmeye gerek yok. Aslında arama motorlarının neden bu kadar önemli ve SEO çalışmasının neden bu kadar önemsenir olduğunu anlamışsınızdır.

Varsayım 7,

Aslında arama motorları algoritmaları hayatı taklit etmek üzerine kuruludur. Bizzat sizin hayatınızı. Sizi diğer insanlar için başarılı kılan ana iki şartı aramaktadırlar.

Kaliteli İçerik,

Kaliteli Bağlantı,

İşte arama motorları için kalıcı olan arama sonucu işte bu iki kriterin karşılığını veren sonuçlardır.

Aynen hayat gibi.

Ne kadar kişinin sizi tanıdığından ziyade, hangi kaliteli kişilerin sizi tanıdığını umursar,

Ne kadar çok gürültü çıkardığınıza değil, bu sesin ne kadar kaliteli olduğu önemlidir.

Ne kadar çok para kazandığınızı değil, o para ile ne kadar kaliteli iş yaptığınızı umursar.

Ve hayat ile arama motoru algoritmalarının istediği tek bir şey daha vardır.

Kaliteli İçerik ve Kaliteli Bağlantı oluşturmayı sürekli hale getirmeniz. Durursanız aslında gerilersiniz. Sizden daha kaliteli içerik ve kaliteli bağlantı sayısı yüksek olanlar sizi geçer.

Varsayım 8,

Bu durumda arama motorları aslında bir nevi hayatın anlamını da arıyor.

Arama motoru algoritmaları ile hayat felsefeleri arasındaki bu bağlantıyı anlamanız çok önemlidir.

Hayatınızı daha anlamlı bir hale getiren felsefe muhtemelen arama motoru algoritmalarının da konusu olacak veya olacaktır.

  1. Kaliteli İçerik
  2. Kaliteli Bağlantı
  3. Ve 4. Hayat felsefelerine bakarak tahmin edebilirsek arama motoru optimizasyonlarının geleceğini de takip edebiliriz.

Ve Son Varsayım,

Hayatın ve Arama Motorlarının birbirlerinin yansıması olduğu fikrini sevdiyseniz ortak sorunlarını da kabul edeceksiniz demektir. Üstte defalarca geçen bir kelime hem hayatın hem de arama motorlarının en büyük sorunu ve cevap aradıkları problemdir.

KALİTE NE?

Kime göre kaliteli, neye göre kaliteli? Kaliteli bağlantı, kaliteli içerik nasıl tespit edilir?

Halen bu soru bulmacanın en büyük parçası…

Hem hayatın hem arama motorlarının…

Okunma 2402 defa