SEO Uzmanları Sizi Kör Etmesin

SEO Uzmanları Sizi Kör Etmesin SEO Uzmanları Sizi Kör Etmesin Smartien

Bir zamanlar çok çok uzak bir galaksi de…SEO çalışmaları sanırım bir çok kişiye bu şekilde başlayan bir masal gibi geliyor. Bunun net nedeni olarak SEO uygulamalarının ülkemize aynı web tasarımı gibi “çok kolay herkes web tasarım yapar” gibi çok yanlış bir algı ile giriş yapmasından kaynaklandığını söylemek doğru olacaktır.

“Şimdi hayal edin…Hoop…Google’da ilk sıradasınız!” diye anlatılan Alice harikalar diyarındaki sihirli mantar gibi pazarlanan bir ürüne ne kadar saygı duyulabilir ki?

SEO ve Web Tasarımı

Peki şu an ki durum ne? Görebildiğim kadarı ile pek bir ilerleme olmadı. Hala yapalım, akşama saat sekizde ilk sıradasınız diye pazarlanmakta.

Daha kötüsü aslında SEO çalışması altında sübliminal mesajla pazarlanan asıl ürünü gözden kaçırabiliyoruz.

SEO pazarlamaları ile asıl satılan ürün “Google Sıralamaları”. Mucize olarak pazarlanan aslında SEO çalışmalarından önce “Google”.

Çalışmalara başlayan herkeste, Google’da ilk sırada olursam hayatım kurtulacak, bundan sonra Bali’de martini yudumlayarak hayatımı geçireceğim. Çalışma yapan ve yaptıran da bu beklentisi pompalanmıyor mu?

İşin aslına gelince Google’da istenilen anahtar kelimelere göre ilk sıra getirdiğimiz müşterilerimize bakarak resmi tekrar çizmek gerek.

Durum kesinlikle güllük gülistanlık değil. SEO çalışmasını sadece google’da ilk sıraya bir bilet olarak gören ve bu yönde çalışmalar yapan bir çok firma hüsran ile karşılaşabiliyor.

Öncelikle bazı sektörlerde Google’da ilk sırada olmak hiç anlamlı olmayabiliyor. Bir sanat merkezi veya dernek gibi bir kurumsanız ilk sıralara çıkarmak çokta önemli olmuyor.

Veya ürün veya hizmet ücretleri rakiplerinden fazla olan işletmelerin başına ise şu gelebiliyor. Önce onlara fiyat sorup sonra Google listelerinde hemen aşağısındaki firmaya işi veriyorlar. Yani ilk sıradaki firmada sadece bol telefonlar alıp değerli zamanını listedeki diğer rakiplerine müşteri sağlamak için kullanıyorlar.

Bazen firma sahipleri ilk sırada olmaya o kadar kanalize oluyorlar ki işi kumar tutkusuna dönüştürüyorlar. Elde telefon sıralama kontrollerinden tutun, SEO uzmanına gece iki de telefon etmeyi sakınca görmeyecek kadar huzursuzluk kaynağı olabiliyorlar.

O zaman buradaki temel yanlış nerede?

Şurada SEO çalışmalarına sadece ne pahasına olursa olsun Google sıralamalarında yükselmek olarak bakarsanız daha işin başında tuzağa düşmüş olursunuz.

SEO kurallarına tekrar tekrar bakacak olursanız, daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi bir web sitesinin kalite kurallarıdır. Asıl amaç web sitesi tasarımını iyileştirmektir. SEO kurallarında geçen her şey ama her şey sadece firmanızın web sitesinin kalite ve bilinirliliğini arttırma amaçlıdır.

Google sıralamalarında yükselme zaten bu çalışmalar yapılırsa kendiliğinden gelmektedir.

Maalesef bu argüman halen piyasada iş yapan kendini SEO uzmanı olarak sınıflandıran meslek sahiplerinin işine gelen bir durum değildir. Çünkü tüm sektör bambaşka bir şekilde iş yapmaya temellenmiş durumdadır. Bu temeli yıkmakta o kadar kolay değil.

Çok ince ve bir çok gereksiz SEO kuralı, SEO çalışmalarını önemli göstermek adına sanki çok önemli gibi pazarlanmaktadır. Özellikle tüm piyasa SEO backlink değiş-tokuşu üzerine kurulu. Herkes birbirinden link alıp satmaya odaklanmışken, kimse web sitelerinin nasıl gözüktüğüne ilgi duymamış.

SEO ve Web Tasarımında Her Şeyden Önce Kalite

SEO konusunda açık ve firmaya başarı getiren iki konuya kimse tam odaklanamıyor.

 • Özgün ve kaliteli içerik oluşturma,
 • Firmanın kaliteli sosyal medya aktivitesini arttırmak.

Google artık binlerce backlinki olan sitelerden ziyade bu iki kuralı yerine getiren siteleri ciddiye alıyor.

Ancak bu iki olgu da uygulanması zor ve meşakatli konular. Sürekli kaliteli içerik oluşturmak gerçekten kolay değil.

Sosyal medyada da diğer SEO kuralları gibi karşınızda algoritmalar değil gerçek insanlar var. Onları etkileyecek içerik oluşturmak başlı başına apayrı bir konu.

Arama motorları da kaliteli siteleri belirleme yolunda işte bu iki kritere bu yüzden yüklenmeye başladı.

Ama hala ısrar ile SEO pazarlayıcıları eski alıştıkları düzenleri elden gitmesin diye önemi ikinci planlara düşmüş tüm bilgileri mucize gibi pazarlamaya devam ediyorlar.

Bu da SEO konusunu daha da insanlardan uzaklaştıran bir argümana çeviriyor.

SEO çalışmasında yapılması gerekenleri sıralayacaksak;

 1. Tüm çalışmalar, SEO, Sosyal Medya vs., web sitenizin firmanıza gerçek müşteriler kazandırmak için yapılan çalışmalardır.
 2. Web siteniz asıl oyuncunuzdur. Gözünüz gibi bakmanız gereken odur. SEO kuralları değil. Grafiğinden tutun, içeriğine kadar dolu dolu ve özgün olmalıdır.
 3. SEO çalışması asla bir kumara dönüşmemelidir.  
 4. Sosyal medyayı ihmal eden bir firmanın artık değil Google sıralamalarında gerçek hayatın hiçbir yerinde hiçbir şansı yoktur.
 5. Her firmanın Google’da yükselmesine ihtiyaçta yoktur. Reklam çalışmalarını Google’da öteye taşıyarak çok daha başarılı olabilirsiniz.
 6. Bazı firmalar için Google’dan alınan adwords reklamları kadar paranın boşa gittiği bir yer yoktur.
 7. Çalışma kadar firmaların SEO başarılı olursa ne yapacağız planı da olmalıdır. Bu plana fiyat politikasından artması gereken personel sayısına kadar tüm detaylar dahil edilmelidir.
 8. SEO biten bir çalışma değildir. Ve sürekli web tasarımı ile aralarında birbirini destekleyen bir ilişki olmalıdır.
 9. Çalışmalar başarılı olacak diye web sitesinin ana sayfasının binlerce anahtar kelime ile doldurulması, site başlıklarının ucune bir hale getirilmesi, her içerikte mantıklı cümleler yerine anahtar kelime dizileri ile doldurulması gibi bir çok saçma SEO çalışması web sitenizi kullanıcılara ve potansiyel müşterilere ucuz gösterdiği ve kaliteli ve paralı müşterileri firmanızdan uzaklaştırdığı unutulmamalıdır.

Bu durumda önem verilmesi gereken temel, SEO çalışmasından önce firmanızın imajıdır. Çalışmalar da bu imaja katkıda bulacak şekilde yapılmalıdır.

Ucuz SEO çalışmaları ile dolu web sitelerinden ziyade, güzel ve anlamlı web sitelerinin etrafımızı sarması dileğiyle,

Okunma 1197 defa