Sosyal Medya Uzmanı Olun

Sosyal Medya Uzmanı Olun Sosyal Medya Uzmanı Olun Smartien

İşe Girmenizi Sağlayacak Güzel Bir Fikrimiz Var.

Elbette iş bulmak gibi ciddi bir konuda ukalalık yapmak istemiyoruz. Ancak Türkiye iş hayatın ile ilgili de alışkanlıklardan gelme ciddi eksiklikler var. Bizde umarız, iş hayatında gördüğümüz açıkları paylaşarak size yararlı bir noktaya değinmiş olabiliriz.

Bir yerde eksiklik var ise fırsatta var demektir.

Bu açıklardan biri de firmaların hala sosyal medyayı ciddiye alıp kullanmıyor olmaması.

Açık o kadar büyük ki, sadece İzmir'de yüzbinler seviyesinde firma hala sosyal medya hesaplarına ile ilgisiz ve umarsız.

Elbette bir firma gerçekten işe yarayan ve etkili bir sosyal medya uzmanlığı almak istiyor ise en doğru seçimi Smartien olacaktır.

Ancak bizim hala ulaşamadığımız veya bize ulaşamayan geri kalan yüzbinlerce firma içinde iş arıyorsanız sizin içinde bir fırsat ortaya çıkmış demektir.

Sosyal Medya Uzmanı olmak nereden başlamalıyız?

Gerçeği baştan söyleyelim. Bu işin içinde değilseniz, instagramda bir kaç güzel fotoğrafınıza iyi sayıda like almanız kendinizi sosyal medya uzmanı olarak nitelendirmenize yol açmamalı.

İyi bir firmaya bir eğitim alıp sosyal medya uzmanlığı yapmadıysanız zaten gerçek ve uzman bir sosyal medya uzmanı değilsinizdir.

Ancak aynı web tasarım yıllarının başı gibi herkesin Sosyal Medya Uzmanlığı çokça ve hepçe alaya-ironiye alınan bir terim.

Amacımız bu yeni mesleği daha da alaya düşürmek değil. Sadece bu ismi kullanarak iş başvurunuzu farklılaştırmaya çalışmak.

Çalışmak İstediğiniz Firmaya İş Başvurunuzu Sadece CV ile Değil, Sosyal Medya Proje Raporu ile Beraber Yapın

Bir işi almanın temel kuralı bir eksikliğe çözüm olmaktır. Sizde çalışmak istediğiniz firmaya ne eksikliği olduğunu gösterin ve çözüm olarak kendinizi sunun.

Peki zaten amatörsünüz, hangi firmanın ne eksikliğini belirleyebilirsiniz.

Aslında işsiz olmanızın sağladığı bir deneyiminiz var. Sosyal Medya deneyiminiz.

Elbette tekrar tekrar yazıyoruz. Sosyal medya uzmanlığı mesleğini sakın küçümsemeyin. Özellikle kurumsal bir firmaya kendinizi sosyal medya uzmanı olarak tanıtacaksanız kat edeceğiniz çok ama çok yol var. Bu önerimiz sadece sizi diğer başvurulardan ayıracak bir püf noktası. Çok yabancısı olmadığınız bir konu ile farklılaşmanızı sağlayamak. Ve ileride gerçek bir sosyal medya uzmanı olmanızı sağlayacak staja başlamanızı sağlamak.

Bir iş başvurusu yapıyorsanız, sadece özgeçmişiniz ile değil, iş başvurusu yaptığınız firmanın web sitesi ve sosyal medya eksiklerini ortaya koyan bir web sitesi ve sosyal medya raporu ile işe başvurun.

Yeni dünya düzeninde neredeyse iş dünyasının tamamına yakını sosyal medya uzmanına ihtiyaç duymaktadır. Sadece şu an bunu bilmiyorlar veya emin olamıyorlar. Bu yapacaklarınız onlara bu ihtiyacı hatırlatacaktır.

Önce aynı CV niz gibi bir Word dosyası açın ve başlığını “Firmanızın Web Sitesi ve Sosyal Medya Eksikleri” koyarak yazmaya başlayın.

Öncelikle CV verdiğiniz firmanın web sitesini inceleyin. Aynı sektörde olan rakip firmanın web sitesini de inceleyin.

Öncelikle iş başvurusu yaptığınız firmanın %90 sosyal medya hesapları yoktur veya çalışmıyordur. Bu eksiği bir kenara yazın.

Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube kanalı açmayı önerin.

Siteye cep telefonunuzdan da girip bakın.

Mobil uyumlu değilse bunu da bir kenara yazın. Bu çağda hala mobil uyumsuz site olamaz.

İletişim formunu test edin. Çoğu firma web sitesinin iletişim formu ilginçtir çalışmaz.

Sonra web sitesinin hizmet ve ürünler bölümüne geçin. Ürün tanıtım yazıları inanın ki her zaman eksiktir. Ya teknik bilgilere boğulmuştur, karışıktır. Ya da hiçbir şey yoktur. Kısaca her zaman bir şekilde eksiktir.

 Ürün resimleri de tek açıdan çekilmiştir. Muhtemelen kötüdür. Fotoğrafların yeniden çekilmesi gerektiğini yazın.

Sonra firmanın birkaç ürünü için siz de örnek  “güzellemeler” yazın.

En az 200-300 kelimeden oluşan ürün tanıtım yazıları yazın olsun.

Sonra alın elinize telefonu beyaz bir masa veya beyaz bir duvar önünde bir objenin çeşitli açılardan fotoğraflarını çekin. Bu şekilde olmalı idi deyip bunları da Word dosyasına ekleyin.

Yine tek tek referanslar iletişim bölümlerini inceleyin. Referanslar vardır, muhtemelen fotoğrafları ve hangi yıl ve detaylı açıklamaları yoktur.

İngilizce bilginiz var ise firmanın ingilizce sitesine bakın. Ki muhtemel İngilizce site de yoktur.

Mutlaka yapılmasını tavsiye edin, başka yabancı dillerde de sitenin yapılmasını tavsiye edin.

Sosyal medya hesapları es keza var ise de firmaların sosyal medya beğeni sayıları genelde çok düşüktür. Raporunuzda bu rakamların arttırmanın öneminden bahsedin. Ki gerçekten de öyledir.

Yine sosyal medya sayfaları çok kötü gözüküyordur. Muhtemel firma içinden birine emanet edilmiştir. Oradan buradan özel paylaşımlar vardır. Beğenmediğiniz paylaşımların ekran görüntülerini alın, Word dosyasına koyun.

Ardından bir firmanın ürünleri ile ilgili sosyal medya paylaşımı ve reklamı yapmanın ne kadar önemli olduğunu belirtin.

Özetle eksik bulduğunuz her yönü yazın. Ve hepsini derli toplu şekilde bu Word dosyasına koyun.

Yapmak istediğimizi anladınız. CV ile başvurduğunuz firmanın web sitesi ve sosyal medyası hakkında rapor çıkarıyoruz.

Sonra CV nizi tekrar bu Word dosyası ile firmaya ve mutlaka ve mutlaka firma yöneticisine gönderin.

CV'nizi Sadece Firmanın IK Birimine Değil, Direkt Yöneticiye Gönderin

Burası çok önemli,

Bir firmanın web sitesi üzerinden iş başvurusu yapıyorsanız, aksi özellikle belirtilmedikçe, asla CV’nizi ve ekli raporunuzu, sadece firmanın insan kaynakları bölümüne, IK formuna, insan kaynakları e-mail adresine atmayın. Muhtemeldir ki ilgilenmeyeceklerdir. Bir çok firma da gördüğümüz durum insan kaynakları iletişim formları boşa düşüyor. Sizin CV’niz pekte kimsenin umurunda olmuyor.  Ya da binlerce başvuru arasında sıkışıp kalıyor.

Kaldı ki o kadar çok tecrübeli bir kişi iseniz de durum aslında daha sıkıntılıdır.

İnsan Kaynaklarında çalışan hırslı çalışanlar daha baştan sizi sevmeyecektir.

O yüzden CV nizi ve ekli raporunuzu yönetici ve firma sahibinin mail adresine de atın.

Yöneticinin e-mail adresini bulamıyorsanız, şunu deneyin.

Farz edelim yönetici, kurucu ismi Ahmet Mehmetoğlu olsun. Firma ismi de “Yeni Firma” olsun. Firma web sitesi adresi de “yenifirma.com” olsun.

Genelde firmalar şu şekillerde e-mail adresi açarlar.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ne kadar çok yöneticiye e-mail ulaşabilirseniz o kadar iyi.

E-Mail konusuna (Firmanın İsmini Yazarak) Yeni Firma’nın Web Sitesi ve Sosyal Medya Eksikleri ve Benim CV’im yazın.

Mutlaka nezaket kelimeleri ile e-maile başlayın. Türkçe’nize çok dikkat edin. Yazdığınız e-maili tekrar tekrar okuyun. İmla hataları için arkadaşlarınızdan yardım alın.

Raporu istediğiniz kadar uzatın ama e-maili yarım A4 sayfası ile sınırlı tutun ve paragraf paragraf ayırın. Okunmasını kolaylaştırın.

Eke CV ve Raporu Ekleyin. Daha etkili olması için pdf olarak ekleyin. Word programınızda farklı kaydet seçeneğinden pdf ‘ e çevirebilirsiniz.

Kesinlikle sıkıştırıp göndermeyin. Virüs sanmasınlar.

Ve cevap alamazsanız, birer hafta ara ile 2-3 kez daha mailleri tekrarlayın.

En azından sizce bu fikir bir kere bile olsa denemeye değer bir fikir değil mi?

Sosyal Medya Uzmanı olduğunuzu kanıtlayan bir rapor ve satışta başarılı olacağınızı arttıran bir özgüven ile iş başvuruyorsunuz.  Firmanın web sitesini ve sosyal medyasının eksiğini ortaya koyan raporda çıkarıp diğer özgeçmişlerden farkınızı şimdiden ortaya koydunuz.

Ne diyelim, yeni işiniz hayırlı olsun. Umarım bu kadar kolay olur.

Tabi işe girdikten sonra şu an gerçek bir uzman olmadığınızı hatırlayın. Sosyal medya uzmanlığı ve reklamcılığı çok karışık ve detaylı bir iştir. Gerçekten tam mesai verip uğraşmanız gerekir. Bu yüzden Sosyal medya uzmanlığı hakkında çok detaylı bilgiler ve eğitimler almayı ihmal etmeyin.

Okunma 2462 defa