Ticari Hayat ve Üniversite Gözünden SEO Uzmanlığı

Ticari Hayat ve Üniversite Gözünden SEO Uzmanlığı Ticari Hayat ve Üniversite Gözünden SEO Uzmanlığı Smartien

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) kavramı arama motorlarının icadı ile beraber başlamış, geçmişi arama teknolojisi kadar eski ve arama motorlarının evrimini sağlayan bilgisayar bilimlerinin tamamını konusu içine alan sofistike bir bilim ve teknoloji konusudur. Ülkemizde malesef bir çok kişi ve firma, hemen ve haksız maddi gelir tutkusu yüzünden aslında SEO bilimi içinde, negatif SEO yöntemleri olarak adlandırılan yöntemlerin gerçek ama gerçek ve etik olmayan, SEO olarak bilinmesine sebep olmuştur. Bu durum dünyadaki saygın kavramının aksine, ülkemizde, web sahiplerinin gözünde yöntem ve araştırmalarını aslında tam olarak bilinmeyen ama herkes tarafından uygulanabilen değersiz, ölçülemez, istatistikten uzak uygulamalar olarak düşünülmesine sebep olmuştur. Ancak SEO kavramı kadar matematik, istatistik ve biligisayar bilimini yoğun kullanan dünyada başka bir bilim dalı yoktur. Smartien SEO konusunda Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Master düzeyinde akademik düzeyde araştırmalar yapan ve uygulama konusunda ülkemizde halen bilinmeyen bir çok yenilikçi uygulamayı yapan kavramı herkese ulaştırmayı hedef edinmiş bir internet firmasıdır.

SEO bu konuda aynı web tasarımı gibi ülkemize şansız bir giriş yapan bir teknolojidir. SEO çalışmaları ve uygulamaları son derece titizlik isteyen, yazılımlara dayanan, bir çok istatistiki bilgiyi analiz etmeyi gerektiren, çok karmaşık bir yazılım ve uygulama karmasından oluşan bir teknoloji, bir çok güçlü web kuruluşu için artık bilim sayılan bir kavramdır.

Ancak ülkemize SEO uygulamaları üniversite ve eğitim kurumları tarafından kazandırılan bir kavram değildir. Hala da eğitim sistemi bu kavrama müfredatına yer vermemektedir. Bu eksiklik yüzünden ilk etapta, SEO çalışmaları, maalesef bu işten hızlı bir şekilde para kazanmayı amaç edinmiş işin araştırma boyutundan ziyade, etik bile olmayan yöntemleri uygulamaktan çekinmeyen kişi ve kuruluşların eline kalmıştır.

Çevrenizdeki kişilerin SEO konusunda inanılmaz ölçülerdeki kafa karışıklığı bundan dolayıdır.

Sektör veya Üniversite Eğitimli SEO Uzmanları

Ülkemizde bu konu ile ilgilenen işin iki tarafı var.

Birinci tarafında bilgi teknolojileri konusunda lisans ve lisansüstü eğitime sahip, web tasarım ve yazılım işi ile uğraşan eğitimi bilgisayar mühendisi, programcısı, sistem mühendisi olan kişiler, içinde yabancı olmadıkları kavramları barındırdığı için SEO konusunda derinlemesine araştırma yapmasalar da aslında çok ufak bir bilgiye sahip olduklarını fark etmeden egolarına yenik düşerek toplum içinde bilmiş kişi olarak görülmenin verdiği yanlış bir özgüven ile konuyu kötülemek veya basit uygulamalar olarak göstermektedir.

Bu taraftaki kişiler işin içine bir şekilde dahil olduklarında ise durumun toplumda konuştuğu gibi olmadığını hemen anlamaktadırlar.

İkinci taraf ise SEO konusunu tamamen bir ticari kurum olarak gören SEO uzman ve SEO firmaları. Bu bir hakaret olarak algılanmasın. Çünkü SEO konusu ilk olarak ticari bir konu olarak ilgilenilmiştir. Eğitimciler ve akademisyenler uzun yıllar bu konuya uzak kalınca, kavram ile kimler önce ilgilendiyse onların konusu olarak görülmüştür. Ticari gelir getirdiği fark edilmesi ile beraber kavramı ile akademisyenleri arası daha da açılmıştır. Hiçbir eğitim kitabın dahi en ufak ismi geçmemesi ile konu giderek alaylı tabir edilen kişileri bakış açısına terk edilmiştir.

Bu da SEO yöntemleri olarak aslında etik ve negatif olarak adlandırılan yöntemlerin daha hızlı para kazandırdığı veya daha az masraflı oldukları için alaylı kişilerin daha da yoğun olarak kullanılmasına neden olmuştur.

Arama motor optimizasyonun biliminin bu kadar kötü bir şöhrete sahip olmasının temel iki gerçeği budur.

Ancak artık işin hem alaylı tarafı, hem akademisyen tarafı ortak bir noktaya doğru ilerlemekteler. Bunun ana nedeni de yine arama motorlarının da sürekli olarak kendini yenilemesi oldu. Negatif ve etik olmayan yöntemlerin hızlı bir şekilde cezalandırılması alaylı tarafı kavramın daha bilimsel yönüne itmeye başladı. Bu da akademisyenlerin hiçte yabancı olmadığı bilimsel terimlerin internet üzerinde daha yoğun kullanılmasına sebep oldu.

Çok yavaşta olsa hem alaylı taraf hem akademisyen taraf, SEO konusunun bir uzmanlık işi olduğuna ve SEO uzmanlığının bir bilim olduğunu görmeye başladı.

Smartien SEO uzmanlığını iki taraf açısından inceleyen nadir bir SEO firmasıdır. Hem Dokuz Eylül Üniversitesi SEO üzerine Master çalışmaları yaparken, hem de sektörde bir fiil firmalara SEO çalışmaları yapmaktadır.

Sizi de Smartien’nin SEO uzmanlığına davet ediyoruz.

Okunma 1240 defa